Rancangan Pengajaran Harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Mata Pelajaran    :   Bahasa Melayu
Tarikh/ Hari          :   19.4.2013 (Jumaat)
Masa                     :  3.25-4.25 ( 60 minit)
Tahun/Kelas         :  1 Gemilang
Bil. Pelajar            :  43 orang
Tajuk                     :  Bersih dan sihat.
Subtopik               :  Badan cergas.
Standard Kandungan :  
3.3- Membina dan menulis perkataan, frasa dan ayat dengan betul.
5.1- Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.

Standard  Pembelajaran: 
3.3.1- Membina dan menulis perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup dengan betul dan kemas.
5.1.4- Memahami dan menggunakan kata kerja dengan betul  mengikut  konteks.

Objektif Pembelajaran: Pada akhir pelajaran ini, pelajar akan dapat,
1         i.    Membina perkataan berdasarkan aktiviti yang terdapat dalam gambar.
2         ii.   Membaca perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup berdasarkan 
                 aktiviti yang terdapat pada gambar.
          iii.   Membaca perkataan berdasarkan gambar yang diberi
          iv.   Membaca ayat yang mengandungi perkataan kata kerja.

Pengetahuan Sedia ada:
Pelajar telah mengetahui tentang pergerakan-pergerakan memanaskan badan melalui pelajaran Pendidikan Jasmani.

Sistem bahasa
Kata kerja
Alat Bantu Mengajar: 
Komputer, LCD, kad perkataan, lembaran kerja, gambar cantuman.
Kaedah: 
Simulasi (lakonan), perbincangan, penyoalan, syarahan dan penerangan.
Pengisian kurikulum
Ilmu: Pendidikan Kesihatan, Pendidikan Jasmani
Nilai: 
kerajinan, kerjasama, rasional, dan keberanian
KBKK:  
KB- memadankan/ menjana idea
KP- mencirikan dan menghubungkaitkan


                    PELAKSANAAN  PENGAJARAN  DAN  PEMBELAJARAN

Langkah/
Masa
Isi Kandungan
Aktiviti  Pengajaran dan Pembelajaran
Strategi/Kaedah/ABM/Nilai/KBKK



Aktiviti Guru
Aktiviti Pelajar







Set Induksi
 (5  minit)





Pengenalan:

Memanaskan badan.

1.Guru tunjukkan gambar potongan dan minta pelajar mencantumkan gambar  tersebut.

2.Guru panggil dua orang pelajar lelaki dan perempuan keluar ke hadapan untuk mencantukan gambar.

1.Dua orang pelajar keluar ke hadapan kelas dan mencantumkan gambar-gambar tersebut.


2.Pelajar-pelajar yang lain memerhati dan menamakan apa yang terdapat dalam gambar tersebut.


Strategi:
Berpusatkan guru dan pelajar.
Kaedah:
 Penyoalan dan perbincangan.

ABM:
Gambar cantuman, pita pelekat.

Nilai:
Keberanian, kerjasama, rasional.

KBKK:
Menjana idea,
Memadankandan








Langkah 1

(10 minit)
















Membuat pergerakan jenis-jenis memanaskan badan.

1.Guru bersoaljawab dengan murid mengenai  jenis-jenis menanaskan badan seperti lari setempat, lompat, depang tangan, membaling dan menyepak.

2.Guru mengarahkan murid-murid berdiri dan melakukan pergerakan memanaskan badan seperti yang guru buat.

1.Murid memberi jawapan tentang apa yang guru perkatakan dan mereka pernah melakukan aktiviti tersebut semasa Pendidikan Jasmani.


2. Murid melakukan pergerakan tersebut di tempat masing-masing.

Strategi:
Berpusatkan guru dan pelajar.

Kaedah:
Penyoalan,
Perbincangan dan
Simulasi.

ABM:
Gambar cantuman.

Nilai:
Kerjasama, rasional.

KBKK:
Menjana idea dan mencirikan.










Langkah 2

(15 minit)













Membaca sukukata
di hadapan kelas.

 1.Guru tunjukkan kad perkataan di hadapan kelas dan menampalnya.

2.Guru panggil beberapa orang murid keluar dan membaca sukukata secara kelas, kumpulan dan indivindu.

 1.Murid membaca kad perkataan yang guru lekatkan di papan putih.

2.Murid mengeja sukukata  dari kad perkataan itu  secara:
kelas,
kumpulan  dan
indivindu.

Strategi:
Berpusatkan guru dan pelajar.

Kaedah:
Penyoalan,
Syarahan.

ABM:
Kad perkataan.

Nilai:
Kerjasama,
rasional dan
keberanian.

KBKK:
Menjana idea dan mencirikan.






Langkah 3
(15 minit)


Membaca ayat melalui  LCD (Powerpoint)

1.Guru pamerkan powerpoint ,iaitu beberapa contoh kata kerja dan ayat untuk di baca dan dijawab oleh pelajar.
  
2.Guru menerangkan tentang ayat-ayat itu dan kata kerja yang sesuai.

 3.Guru mengarahkan pelajar berdiri ketika membaca ayat yang guru pamerkan itu .

4.Guru panggil beberapa orang pelajar membaca di hadapan kelas menggunakan powerpoint.

5. Guru mengarahkan pelajar menjawabnya secara lisan


1.Pelajar memerhatikan powerpoint yang guru pamerkan di hadapan kelas.

2.Pelajar mendengar guru memberi penerangan tentang kata kerja yang terdapat dalam ayat itu.

3.Pelajar berdiri dan membaca ayat yang guru pamerkan secara :
kelas,
kumpulan dan  indivindu.

4. Pelajar menjawab soalan itu dan menjawabnya secara lisan.

Strategi:
Berpusatkan guru dan pelajar.

Kaedah:
Penyoalan,
penerangan

ABM:
Kad perkataan.
LCD

Nilai:
Kerjasama,
rasional dan
keberanian.

KBKK:
Menjana idea  mencirikan dan
Mengubungkaitkan.











Penutup.
(15 minit)



Kesimpulan:

Edarkan lembaran kerja.

1.Guru memberi penerangan sekali lagi sebelum pelajar menjawab soalan.

2.Guru mengedarkan lembaran kerja dan mengarahkan pelajar menjawabnya berdasarkan ayat-ayat yang mereka baca melalui LCD tadi.

1.Murid mendengar penerangan guru dengan teliti.

2.Pelajar menjawab soalan di lembaran kerja yang guru edarkan sebagai latihan.

Strategi:
Berpusatkan guru dan pelajar.

Kaedah:
Penyoalan,
penerangan

ABM:
Kad perkataan,
LCD dan
Lembaran kerja.

Nilai:
Kerjasama,
rasional dan

KBKK:
Menjana idea   dan
Mengubungkaitkan.



Refleksi:
1.      Pelajar dapat membaca sukukata dan perkataan dengan betul.
2.      Pelajar dapat mengikuti pengajaran dan pembelajaran guru dengan jelas.
3.      Ada lima orang yang tidak faham tentang soalan yang guru kemukan dan guru terpaksa    
          membuat latihtubi untuk mereka.
4.      Sila rujuk refleksi yang saya sertakan di ruang yang berlainan.

2 comments:

  1. Rancangan pengajaran yang menarik dan boleh dijadikan sebagai panduan....

    ReplyDelete